Elektroterapia
Elektrolecznictwem lub elektroterapią nazywa sie dział lecznictwa fizykalnego, w którym wykorzystuje sie do celów leczniczych prąd stały oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości.
W naszym Centrum wykorzystujemy następujące rodzaje prądów do zabiegów terapeutycznych:
1. JONTOFOREZA – jest to zabieg elektroleczniczy polegający na wprowadzeniu do tkanek siłami pola elektrycznego jonów działających leczniczo.
Podstawowymi wskazaniami do jontoforezy są:
* jontoforeza jodu: blizny, przykurcze bliznowate
* jontoforeza wapnia: obwodowe zaburzenia naczynioruchowe
* jontoforeza lidokainy: nerwobóle, zespół rwy kulszowej, bóle głowy
* jontoforeza histaminy: przewlekłe stany zapalne stawów i zapalenia okołostawowe
2. PRĄDY MALEJ CZESTOTLIWOŚCI – do prądów małej częstotliwości zalicza sie prądy złożone z impulsów elektrycznych o różnym przebiegu i częstotliwości od 0,5 do 500 Hz.
Dzielimy je na trzy grupy:
- prądy złożone z impulsów o prostokątnym przebiegu znajdują szerokie zastosowanie w elektrostymulacji mięśni i nerwów oraz w elektrodiagnostyce. Prąd złożony z impulsów prostokątnych, o czasie trwania 2ms i przerwie 5ms, wywołuje skurcze tężcowe mięśni szkieletowych, a w ich następstwie zmniejsza napięcie mięśniowe. Ponieważ działa on również uśmierzająco na ból, znajduje zastosowanie w leczeniu zespołów bólowych, bólów mięśniowych oraz w choroby zwyrodnieniowej stawów
- prądy złożone z impulsów o przebiegu trójkątnym wykorzystywane są do stymulacji wybiórczej mięśni porażonych wiotko. Podczas zabiegów uzyskujemy możliwość zapobiegania zanikom mięśniowym i utrzymujemy jak największą, zdolność do skurczu masę mięśniową do czasu kiedy nastąpi powrót unerwienia. Możemy również usprawnia upośledzone grupy mięśniowe, ten cel uzyskujemy dzięki zwiększeniu masy mięśniowej oraz eliminowaniu ruchów zastępczych, które występują w porażeniach i w znacznym stopniu utrudniają usprawnianie
- prądy powstałe w wyniku prostowania prądu sinusoidalnie zmiennego nazywane inaczej prądami diadynamicznymi. Wskazaniami do stosowania prądów diadynamicznych
1. zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa:
* bóle okolicy szyjnego odcinka kręgosłupa, potylicy i pasa barkowego,
* bóle pleców i kręgosłupa
* zespół rwy kulszowej
2. nerwobóle:
* nerwoból splotu barkowego
* nerwoból nerwu międzyżebrowego
* nerwoból nerwu trójdzielnego
* rwa kulszowa w przebiegu choroby dyskowej
3. zapalenia okołostawowe
* zapalenie okołostawowe stawu ramiennego
* zapalenie oko3ostawowe stawu łokciowego
* choroba zwyrodnieniowa stawów
* stany po urazach stawów i mięśni oraz ścięgien
* porażenie obwodowe nerwu twarzowego
* zaniki mięśni z nieczynności
- przezskórna elektrostymulacja elektryczna TENS nazwą tą określa sie stymulacje metodą elektroleczniczą, stosowaną w zwalczaniu bólu głównie chronicznego.
1. TENS tradycyjny , wysokiej częstotliwości za pomocą tego rodzaju prądy stymulujemy grube i średnio-grube włókna nerwowe , co zamyka ,,bramkę” do transmisji bólu przez cienkie włókna nerwowe.
2. TENS niskiej częstotliwości, ten typ elektrostymulacji działa na sekrecje endorfin.
3. TENS Burst, lepiej tolerowany przez pacjenta, efekty przeciwbólowe utrzymują sie około 4h w wyniku działania endorfin
4. Brief Intense TENS, powoduje skurcze tężcowe oraz znieczulenia po około 15 minutach
5. TENS modulowany, w którym modulacja wywołuje wrażenia typu masażu.
3 PRĄDY ŚREDNIEJ CZESTOTLIWOŚCI
W ostatnich latach w elektroterapii coraz częstsze zastosowanie znajdują prądy średniej częstotliwości, w granicach 4000-5000Hz. Ich wykorzystanie uzasadnione jest :
- słabszym oddziaływaniem na receptory czuciowe skóry, co powoduje , że zabieg jest mniej przykry
- ograniczonym wpływem elektrochemicznym na tkanki, co wyraża sie również ograniczeniem występowania uszkodzeń elektrolitycznych skóry.
- lepszym przenikaniem tych prądów w głąb tkanki
Stosowany w sposób dynamiczny prąd interferencyjny, którego częstotliwość zmienia sie rytmicznie, działa następująco w zależności od zakresu zmian częstotliwości.
0 - 10 Hz |
wywołuje skurcze mięśni szkieletowych |
25 - 50 Hz |
intensywnie pobudza mięśnie do skurczu i usprawnia krążenie obwodowe |
50 - 100 Hz |
wywołuje efekt przeciwbólowy i usprawnia procesy odżywcze tkanek |
90 - 100 Hz |
powoduje efekt przeciwbólowy oraz zmniejsza napięcie współczulnego układu nerwowego |
0 - 100 Hz |
powoduje efekt przekrwienny tkanek, przeciwbólowy, usprawnia krążenie chłonki oraz usprawnia procesy odżywcze i przemiany materii |